Apneja v spanju je motnja spanja, za katero so značilne ponavljajoče se prekinitve dihanja v spanju, spremembe v zasičenosti krvi s kisikom in prekinjeno spanje. Za apnejo v spanju trpi vsaj 4 % moških in 2 % žensk, pogosteje se pojavi pri ljudeh s prekomerno telesno težo. Približno polovica bolnikov z apnejo v spanju ima težave z debelostjo, obseg vratu, večji od 43 cm (pri moških), zelo močno smrči in trpi zaradi prekomerne dnevne zaspanosti. Vozniki, ki imajo sindrom obstruktivne apneje v spanju (OSAS), imajo povečano tveganje za prometno nesrečo predvsem zaradi prekomerne dnevne zaspanosti. Tveganje je pomembno povečano, kadar gre za zmerno ali hudo obliko bolezni. Tveganje za povzročitev prometnih nezgod zaradi zaspanosti za volanom je pri ljudeh z apnejo v spanju 2- do 7-krat večje.
Nekateri od najpomembnejših simptomov obstruktivne apneje v spanju:
Najučinkovitejše zdravljenje v hudih primerih apneje v spanju je pripomoček za dihanje, tako imenovani CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), aparat za stalen pozitivni pritisk v dihalnih poteh, ki ga bolnik uporablja medtem, ko spi. To zdravljenje je pri večini bolnikov zelo uspešno in že v prvih tednih zdravljenja odpravi večino omenjenih simptomov.
Z vprašalnikom STOP–BANG ocenite svojo stopnjo tveganja za apnejo v spanju:
Imate visoko tveganje za apnejo v spanju, ker ste z DA odgovorili na 3 ali več vprašanj.
Kako ukrepati?
Svetujemo vam pregled pri osebnem zdravniku, ki se lahko odloči za napotitev k specialistu nevrologu-somnologu ali pulmologu-somnologu, kjer bodo opravili nadaljnjo diagnostiko.
Izpolnite še dodatni vprašalnik in rezultate natisnite za zdravnika
Imate nizko tveganje za apnejo v spanju, ker ste z da odgovorili na manj kot 3 vprašanja.